N Touch
Thursday 21 March 2019
follow us
Sports

Richards, Ahye cop NAAA awards

NGC pledges to continue partnership as…

Youth Athlete of the Year Avindale Smith has his hands full at the NAAA awards ceremony on Saturday.
Youth Athlete of the Year Avindale Smith has his hands full at the NAAA awards ceremony on Saturday.

THE NATIONAL Gas Company (NGC) chairman Gerry Brooks said on Saturday that his company has pledged to continue its partnership with the National Association of Athletics Administration (NAAA).

Brooks made this pledge during the NAAA’s 2018 award ceremony, at the Festival Ballroom, Radisson Hotel, Port of Spain.

“The NGC/NAAA partnership commenced in 2014,” said Brooks. “It is a partnership to which we are committed and financially invested. To date, we have given approximately $14 million.

“We pledge to continue this partnership on the basis that NAAA continues to demonstrate good governance, accountability, timely reporting and produces results,” he added. “It is a partnership that is good for athletics and Team TTO. It defines our country, lifts our spirit and is a beacon of hope for people and communities.”

He also urged the local crop of athletes to strive for excellence.

“This is your time to make your mark and shape your legacy,” said Brooks. “When your moment comes, and the starter’s pistol goes off, it must find you prepared and at your best. NGC reaffirms its confidence in you and is investing in your development and your dreams.”

2018 Commonwealth Games gold medallists Jereem Richards (men’s 200 metres) and Michelle-Lee Ahye (women’s 100m) were adjudged as the male and female senior athletes of the year.

Taking the junior athlete of the year awards were javelin throwers Tyriq Horsford (male) and Talena Murray.

Veayon Joseph and Avindale Smith were the joint winners of the youth athlete of the year (male) and Shaniqua Bascombe copped the female equivalent.

Among the dignitaries in attendance at Saturday’s event were Port of Spain Mayor Joel Martinez, NAAA president Ephraim Serrette, president of the TT Olympic Committee Brian Lewis, Sports Company of TT CEO Jason Williams and TT’s first Olympic gold medallist Hasely Crawford.

Special Awards:

Posthumous Award - Carlene Haynes-Griffith

President’s Rising Star Award - Veayon Joseph (Zenith)

Most Outstanding Athlete (Girls Under 9) – J’Nae Bertete (Cougars)

Most Outstanding Athlete (Boys Under 9) – Zayne Martin (Memphis)

Most Outstanding Athlete (Girls Under 11) – Tenique Vincent (ZC)

Most Outstanding Athlete (Boys Under 11) – Tyrique Vincent (ZC)

Most Outstanding Athlete (Girls Under 13) – Janae De Gannes (Zenith)

Most Outstanding Athlete (Boys Under 13) – Kaiyin Morris (Cougars)

Most Outstanding Athlete (Girls Under 15) – Karessa Kirton (Cougars)

Most Outstanding Athlete (Boys Under 15) – Isaiah Gemon (Cougars)

Most Outstanding Athlete (Boys Under 15) – Jesaiah Greenidge (Concorde)

Most Outstanding Athlete (Girls Under 17 – Track) – Shaniqua Bascombe (Cougars)

Most Outstanding Athlete (Girls Under 17 – Field) – Jayda Williams (Simplex)

Most Outstanding Athlete (Boys Under 17 – Track) – Avindale Smith (Abilene)

Most Outstanding Athlete (Boys Under 17 – Field) – Veayon Joseph (Zenith)

Most Outstanding Athlete (Girls Under 20 – Track) – Akila Lewis ( Concord)

Most Outstanding Athlete (Girls Under 20 – Field) – Talena Murray (Zenith)

Most Outstanding Athlete (Boys Under 20 – Track) – Timothy Frederick (Simplex)

Most Outstanding Athlete (Boys Under 20 – Field) – Tyriq Horsford (Zenith)

Best Multi-Event Athlete (Girls Under 20) – Safiya John (Kaizen Panthers)

Best Multi-Event Athlete (Boys Under 20) – Franklyn Stanisclaus (Kaizen Panthers)

Most Outstanding Cross Country Athlete (Female) – Samantha Shukla (Unattached)

Most Outstanding Cross Country Athlete (Male) – Sherwin Stapleton (Unattached)

Most Outstanding Female Athlete (Road Running) – Tonya Nero (Athletic Central)

Most Outstanding Male Athlete (Road Running) – Curtis Cox (Simplex)

Most Outstanding Male Athlete (Road Running)- Shirvan Baboolal (RJR)

Best Combined Events Athlete (Women Open) – Tyra Gittens (Kaizen Panthers)

Most Outstanding Athlete (Women Open – Field) – Cleopatra Borel (Rebirth)

Most Outstanding Athlete (Men Open – Field) – Keshorn Walcott (Rebirth)

Most Outstanding Athlete (Women Open – Track) – Michelle-Lee Ahye (Rebirth)

Most Outstanding Athlete (Men Open – Track) – Jereem Richards (Abilene)

Outstanding Performances Awards for 2018

Michelle-Lee Ahye - Commonwealth Games 100 metres champion.

Jereem “The Dream” Richards - Commonwealth gold in the men’s 200 metres.

Keshorn Walcott – Central American and Caribbean (CAC) Games gold in the men’s javelin.

Cleopatra Borel - CAC Games women’s shot put gold.

Deon Lendore – IAAF World Indoor Championship men’s 400 metres bronze.

Jereem “The Dream” Richards, Deon Lendore, Asa Guevara and Lalonde Gordon – men’s 4x400

metres national indoor record of three minutes, 02.52 seconds at the IAAF World Indoor

Championships.

Kyle Greaux – 19.97 seconds in the 200 metres at the CAC Games. Also, North American, Central

American and Caribbean (NACAC) champion in the 200 metres.

Tyra Gittens – national senior records in the heptathlon and indoor pentathlon.

Alena Brooks – national records in the indoor and outdoor 800 metres – two minutes, 04.09 seconds

indoors and 2:01.81 outdoors.

Kayelle Clarke – national indoor record in the 200 metres, 22.83 seconds.

Andwuelle Wright - national long jump record, 8.23 metres.

Talena Murray - national girls’ under-20 record in the javelin, 50.60 metres. She also earned gold at

the Carifta Games.

Tyriq Horsford – Carifta gold in the boys’ under-20 javelin.

Veayon Joseph – Carifta boys’ under-17 javelin gold.

Avindale Smith - Carifta gold in the boys’ under-17 400 metres.

Shaniqua Bascombe - Carifta Games girls’ under-17 100 metres silver in her first under-17 year.

This year, she also clocked 11.59 seconds in the 100 and 23.44 in the 200.

Champion Club Trophies (Replicas)

Champion Club (Juvenile) - Cougars

Champion Club (Junior) - Cougars

Champion Club (Senior) - Memphis

Athlete of the Year Awards

Youth Athlete of the Year - Female – Shaniqua Bascombe (Cougars)

Youth Athlete of the Year - Male – Veayon Joseph (Zenith)

Youth Athlete of the Year - Male – Avindale Smith (Abilene)

Junior Athlete of the Year - Female – Talena Murray (Zenith)

Junior Athlete of the Year - Male – Tyriq Horsford (Zenith)

Senior Athlete of the Year - Female – Michelle-Lee Ahye (Rebirth)

Senior Athlete of the Year - Male – Jereem Richards (Abilene)

Today's Most Popular
Comments

Reply to "Richards, Ahye cop NAAA awards"

Sports